24. července 1930 se sešlo 88 nadšenců na ustavující schůzi, kde oficiálně založili Sportovní klub Brno – Slatina. Do vedení byli zvoleni Jan Honek, Rudolf Dlábek, Václav Vender, František Žeiglich, Reinhold Kelner, Ondřej Heinz, Josef Mrňa, Josef Sýkora, Josef Tobolák, Jan Hronek, Alois a Oldřich Dleskovi, Rudolf Vlček a Bohuslava Kelnerová. Prvním činem bylo založení vkladní knížky, dotované z řad členů i fanoušků navzdory hospodářské krizi. Bylo rozhodnuto postavit regulérní oplocené hřiště – pozemek byl koupen od města Brna, pražce na sloupky lacině od dráhy. Oplocení a kabiny zaplatil Josef Mrňa s tím, že splátky bude klub zasílat dle možnosti. První turnaj v kopané ve Slatině se konal 14. července 1931 za účasti Líšně, Tuřan, Šlapanic a Slatiny. V roce 1932 byl založen dorost a začali hrát i žáci; téhož roku Slatina postoupila do I. B třídy. Až do druhé světové války byl klub dobře vedeným spolkem s vynikající morálkou. Německá okupace znamenala postupný úpadek kopané ve Slatině. Za války vedl spolek se všemi oddíly předseda Alois Štětka. V poválečné době se hrála II. třída (1944–1948), po reorganizacích tělovýchovy klub v roce 1952 postoupil do I. B třídy. I. B třída se hrála do roku 1959, v roce 1960 i I. A třída – na rozhodující zápas o postup mezi Slatinou a Elektrosvitem přišlo 800 diváků, což je poválečný rekord.